Powered by Smartsupp

OpenCart.cz

Historie Opencartu

OpenCart patří k nejrychleji rostoucím opensource platformám na světě.  Počátky vývoje sahají do roku 2007 když se Daniel Keer pustil do volnočasového projektu který ho měl osvobodit od práce ve firmě a později ho i živit a to se mu i povedlo. Zajímavostí je fakt že Daniel původně pracoval s názvem OScart protože doména opencart.com byla tehdy již obsazena. Měl tak obrovský zájem aby v názvu jeho platformy bylo název open až se rozhodl pro odkup domény za 1000$.

Systém

Celý systém je vytvořený pod GNU Public License, která umožňuje editaci kompletního zdrojového kódu a jeho šíření a distribuování zdarma. Díky GNU licenci se kolem Opencartu začala motat spousta programátorů, která za 8 let vytvořila přes 7.000 modulů a více než 5.000 vzhledů o které si můžete svůj eshop většinou placeně rozšířit. Daniel Keer si pro svůj projekt zvolil objektovou architekturu MVC/L (model, view, controller, language), která se vyznačuje přehledností PHP kódu, díky čemuž je poměrně snadno editovatelný schopným programátorem i bez předešlých znalostí tohoto systému.


Ukázka struktury DB


 

Srovnání DB prestashop vs Opencart


Ve srovnání s konkurenty jako OScommerce nebo Prestashop je hlavní výhoda a zároveň i nevýhoda v jednoduchosti systému. Opencart se naučí obsluhovat každý během chvíle používání což se oproti jeho konkurentům nedá zdaleka říci. Jednoduchost je zase vykoupena množstvím nastavení, které si může uživatel sám navolit.


OpenCart je skvělý eshop jak pro náročné, tak i nenáročné uživatele. Nenáročným uživatelům bude stačit základní verze + sem tam nějaký ten modul oproti tomu nároční se musí smířit s tím, že pro složitější úpravy si budou muset najít parťáka programátora, který jim systém upraví dle jejich potřeb.


Požadavky na server

  • Webový server (nejlépe Apache)
  • PHP 5.3 (nebo vyšší)
  • PHP Curl knihovny povolena
  • Databáze (nejlépe mysqli)